Ekološka pridelava je težja, a tudi edina sprejemljiva pot
V delo lahko vložimo svoj maksimum, kar tudi vedno počnemo, vendar nam je narava eno leto naklonjena, drugo morda ne. Zato ni lahko izpolniti vseh strogih zahtev ekološkega kmetijstva, kar je zagotovo najtežji, a tudi edini sprejemljiv način, pravi Matija.
V kraju Barbat na otoku Rabu družina Kaštelan goji avtohtone zdravilne in kulturne rastline, nadaljuje večstoletno tradicijo čebelarstva, oljkarstva ter proizvodnje oljčnega olja in žlahtnih pijač.
POGLEJTE KRATEK VIDEO PRISPEVEK O DEJAVNOSTIH NA DRUŽINSKI KMETIJI.
Na površini 4.000 kvadratnih metrov se nahaja edinstven eko center vzorčnega tipa Natura Rab – družinska kmetija, ki združuje proizvodnjo in prodajo avtohtonih kmetijskih pridelkov.
Eko center ima dolgoletno tradicijo ekološke pridelave, glavni vir poslovanja te marljive in vztrajne družine pa so predvsem njeni člani, nato čebele, oljke in zelišča – žajbelj, vresje, smilj, rožmarin, sivka, koromač, fige …
Trajnostni razvoj ekosistema otoka
S pomočjo znanja in izkušenj prednikov, zastavljenega življenjskega standarda, z družino kot nosilcem in virom podjetniške aktivnosti, so se odločili postati aktivni udeleženci v procesu spodbujanja trajnostnega razvoja otoka oziroma trajnostnega ekosistema.
»Ekološko kmetijstvo je bila naša izbira že od vsega začetka, saj menimo, da je to edini pravilen način kmetovanja. Ni preprosto, saj so parcele majhne, pozimi imamo močne sunke vetra v nasadih oljk in fig, negativno pa vpliva tudi na čebelarstvo,« nam je povedal Matija Kaštelan in dodal, da so problem suše rešili z namakanjem.
Registrirani so kot obrt, ki lahko prodaja po celem svetu z vsemi potrebnimi certifikati.
Spoznanje, da je naravno okolje njihovo največje bogastvo, jih je spodbudilo, da v skladu z zahtevnimi standardi ekološkega kmetijstva postanejo pridelovalci naravne hrane in s tem aktivni udeleženci v procesu razvoja trajnostnega agroekosistema.
Razvijajo kmetijsko gospodarstvo in si prizadevajo, kot navajajo, za “etično sprejemljivo, ekološko čisto, socialno pravično in ekonomsko donosno kmetijsko proizvodnjo“.
Življenje z naravo človeka plemeniti
S podjetniškim duhom in poslovno vizijo očeta Dušana je ta družina prepoznala tradicionalno kmetijstvo otoka Raba kot velik potencial, ki ga je spremenila v življenjsko poslanstvo.
Pomembno je omeniti, da že od samega začetka delovanja zagovarjajo načelo samooskrbe, od leta 2006 pa so certificirani ekološki pridelovalci. Na otoku ni industrije, kar jim že v osnovi predstavlja veliko prednost, čeprav so bili začetki težki.
Družinska tradicija kmetovanja sega v prvo polovico 20. stoletja, ko so bili ustvarjeni temelji za uspeh naslednjih generacij. Začetnik je bil Josip Kaštelan, tradicijo je nadaljeval njegov sin, prav tako Josip, ki jo je čez čas prenesel na sina Dušana.
Posodobil je kmetijsko pridelavo, da bi danes Matija, kot četrta generacija, nadaljeval z razvojem. Izdelke prodajajo sami v prodajno-razstavnem prostoru, ki so ga odprli na lepo urejenem vrtu pred družinsko hišo.
Družina se je pred več kot dvema desetletjema preselila z Reke na Dušanov rojstni otok, kjer je kot otrok veliko časa preživel z dedkom in opravljal različna dela. Rastel je z naravo in v mestu ni videl perspektive – takšne, kot si jo je predstavljal in želel.
Zemlja je najboljši poslovni partner
Spoznal je, pravi, da je zemlja najboljši poslovni partner, da življenje z naravo plemeniti človeka. Zlasti delo s čebelami kaže, da je narava močnejša in se ji mora človek prilagoditi, ji prisluhniti in jo spoštovati, poudarja.
Dušan se je navezal na te spomine in stoletna znanja svojih prednikov, a vse skupaj posodobil in postavil ekološka načela kot osnovni postulat družinske kmetijske pridelave.
Že od začetka imajo registrirano dopolnilno dejavnost in z vsemi potrebnimi certifikati lahko svoje pridelke prodajajo po vsem svetu. Pozimi največ prodajo na spletu, kupci pa so največkrat turisti, ki so jih obiskali poleti, a jim je izdelkov zmanjkalo.
Čebele so sestavni del njihovega gospodarstva.
Zgodbo družine Kaštelan lahko na kratko povzamemo takole: ekološko kmetijstvo, družinski značaj pridelave in plasiranje na svetovni trg. Že na začetku poslovanja so ugotovili, da se morajo ukvarjati s predelavo. Rab je bogat s kakovostnimi surovinami, ki jih je treba pametno zasnovati, oblikovati in približati kupcem na najboljši način, kar člani družine tudi počnejo.
»Smo edini, ki vemo vse o svojih izdelkih, ni vprašanja v zvezi s proizvodnim procesom, na katerega ne bi imeli odgovora, kar daje dodatno vrednost naši ponudbi, ob tem pa pridobimo zaupanje svojih kupcev,« opisuje Matija, ki velik del svojega časa preživi v komunikaciji s kupci. Svoje življenje je usmeril v ekološko kmetijstvo tudi z izobraževanjem.
»Kot otrok sem z očetom in dedom spoznaval različne kmetijske dejavnosti, od pasenja ovac, dela s čebelami, oljkami, figami, hodil sem celo na ribolov. Ko sem odraščal, sem ugotovil, da je to moj življenjski poklic. Po študiju sredozemskega kmetijstva v Poreču sem izobraževanje nadaljeval na magistrskem študiju ekološkega kmetijstva na Univerzi v Mariboru,« razkriva.
Dokaz kakovosti so kupci, ki se vračajo
Mladi podjetnik meni, da se izraz ekološka proizvodnja včasih zlorablja. Ta proizvodnja namreč v svoji osnovi popolnoma spoštuje naravne vire, ne dopušča uporabe klasičnih fitofarmacevtskih sredstev in kemičnih gnojil.
To pomeni, da je treba čisto naravo s čim manj človekovega delovanja zapakirati v ekološko embalažo in jo približati ljudem, pojasnjuje in dodaja, da proizvedejo toliko, kot jim daje narava.
»Naši izdelki so znanega in varnega porekla, vsak obiskovalec pa ima možnost, da vse pomembne informacije o njih sliši neposredno od nas. Predstavitev delam v štirih svetovnih jezikih. V največje zadovoljstvo mi je, ko se kupec vrne, kar se nam tudi največkrat zgodi, in takšne odnose še posebej negujemo,« pravi Matija.
Prav kupci, ki se vračajo, so dokaz kakovosti in motivacija te marljive družine in vir njihovega zadovoljstva. Zanimivo je, da včasih ljudje določene izdelke celo rezervirajo, saj se bojijo, da jih ob obisku trgovine ne bi bilo na voljo.
Ta posel je treba živeti
Glavni viri poslovanja so najprej družinski člani, nato pa čebele, oljke, zdravilne rastline otoka – žajbelj, resje, smilj, rožmarin, sivka, koromač in fige. Iz njih proizvajajo vse izdelke, pri čemer osnovne izdelke kombinirajo na različne načine. Za mnoge med njimi so prejeli tudi nagrade.
Družinske kmetije, obrti ali mala kmetijska podjetja bi morali postati temelj razvoja otoka in s svojo ponudbo biti glavni akviziterji za obiskovalce, seveda pa vse v znamenju trajnostnega razvoja občutljivih otoških okolij, meni Matija.
Posvečajo se tudi predelavi.
»Naš cilj ni preseči meje otoka in veseli nas, da smo postali motivacija tudi za druge na Rabu, ki vidijo, da je naš način življenja in dela pravilen. Ljudje vidijo, da je mogoče z delom, trudom in odrekanji veliko doseči. Ekološka pridelava prinaša veliko veselja – na koncu dneva smo vedno utrujeni, a tudi zadovoljni,« poudarja.
Ta posel je treba živeti, drugače ne gre. Z nepredvidljivo naravo ni lahko živeti, saj je najbolj iskrena partnerica, zna pa biti tudi nezanesljiva.
»V delo lahko vložimo maksimum, kar vedno tudi počnemo, vendar nam je narava eno leto naklonjena, drugo leto morda ne, zato ni lahko izpolniti vseh strogih zahtev ekološkega kmetijstva, kar je zagotovo najtežji, ampak tudi edini sprejemljiv način,« pojasnjuje Matija Kaštelan iz Nature Rab.
Besedilo in fotografije: Blanka Kufner, Agroklub.com, hrvaški partner v projektu Zelena SKP – zeleno ŽIVLJENJE